GKS Teleszyna Przykona - strona oficjalna

Strona klubowa

Patron medialny

 

Buttony

Nasz button:

GKS Teleszyna Przykona

-----------------------------

Jardersport.pl

statystyka

O miejscowości

Historia

Pierwsze wzmianki o Przykonie pochodzą z XI i XII w. Trudno jednak na podstawie posiadanych zapisków jednoznacznie określić od czego wywodzi się nazwa miejscowości. Podobną opinię można odnieść co do nazw wszystkich miejscowości wchodzących w skład gminy. W XVIII wieku w suplikach chłopskich znajdujemy zapiski mówiące o działalności społecznej chłopów z niektórych naszych wsi. W 1793 roku terytorium całego obszaru tureckiego, a także gmina Przykona dostaje się pod panowanie pruskie. Władze dążą do całkowitego zespolenia i przyłączenia terenów ze swoim państwem, obsadzają urząd niemiecką ludnością napływową. Język niemiecki staje się językiem urzędowym. Po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu niepodległości tworzą się nowe władze administracyjne , gmina Przykona wchodzi w skład województwa łódzkiego. Tragiczny wrzesień 1939 roku dopisał nowe krwawe karty do historii naszych okolic. Szerzyły się egzekucje i aresztowania, ginęli ludzie posądzani o przynależność do organizacji wiejskich. Wyzwolenie naszego terenu nastąpiło 18-19 stycznia 1945 r. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa konińskiego.

Zabytki

1. Kościół w Psarach pod wezw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Architekt - projektant J. Wojciechowski. Inicjator budowy obecnego kościoła ks. Z. Guranowski. Budowę rozpoczęto 1911r., a ukończono i konsekrowano w 1913r. Secesyjny z czworokątną wieżą umieszczoną w fasadzie kościoła. Kościół jest trójnawową bazyliką. Prezbiterium malowane 1914r. przez E. Niewiadomskiego. W latach 1982-1988 przeprowadzono gruntowny remont kościoła i odnowiono polichromię. Nadzór nad wszystkimi pracami sprawował ks. mgr Tadeusz Szparaga. Pierwsze wzmianki o parafii datują się na XIV w. Poprzedni kościół był drewniany fundacji J. Watty - Kosieckiego, sędziego konińskiego i dziedzica Psar. Obecny Proboszcz  to ks. Marek Musielak.

2. Dworek w Żeroniczkach - majątek Szenpego, ciekawa forma architektoniczna.

  

3. Kościół parafialny pod wezwaniem Piotra i Pawła w Boleszczynie. Wybudowany w latach 1811-1821. Całkowicie przebudowany 1899r. Murowany, bezstylowy, konsekrowany w 1909r. W czasie II wojny światowej ograbiony przez Niemców: kielich z 1618r. - fundacji Sebastiana Miazka i z XVII w. korona metalowa z obrazu z okresu baroku. Obecny proboszcz parafii to ks. mgr Franciszek Zygadliński.  

  

4. Grodzisko wczesno-średniowieczne, pierścieniowate "Smulska Górka", położona 1 km na północ od szosy Turek - Uniejów, wśród łąk. Obwód grodziska mierzony na szczycie - 250 m, zachowana wysokość 6 m.  

5. Trzymsze - gródek stożkowy średniowieczny, pomiędzy wsią a rzeką Teleszyną.

 

Najbliższe spotkanie

Teleszyna PrzykonaKP Zryw Dąbie
Teleszyna Przykona   KP Zryw Dąbie
2018-05-27, 17:00:00


Statystyki przedmeczowe »

Reklama

Ostatnie spotkanie

Osiek WielkiTeleszyna Przykona
Osiek Wielki 0:0 Teleszyna Przykona
2018-05-19, 17:00:00
     

Wyniki

Ostatnia kolejka 23
Osiek Wielki 0:0 Teleszyna Przykona
KP Zryw Dąbie 3:3 Orzeł Kawęczyn
Górnik Kłodawa 5:2 GKS Osiek Łuczywno
Grom Malanów 3:4 MKS Dąbie
Sparta Barłogi 1:2 Wicher Dobra
Baszta Przedecz 4:0 Nałęcz Babiak

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 24
MKS Dąbie - Osiek Wielki
Orzeł Kawęczyn - Baszta Przedecz
Nałęcz Babiak - Sparta Barłogi
GKS Osiek Łuczywno - Grom Malanów
Teleszyna Przykona - KP Zryw Dąbie
Wicher Dobra - Górnik Wierzbinek

Sponsorzy

Urząd Gminy Przykona

Logowanie

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 1 gość

dzisiaj: 90, wczoraj: 164
ogółem: 811 150

statystyki szczegółowe