GKS Teleszyna Przykona - strona oficjalna

Strona klubowa

Patron medialny

 

Buttony

Nasz button:

GKS Teleszyna Przykona

-----------------------------

Jardersport.pl

statystyka

O miejscowości

Historia

Pierwsze wzmianki o Przykonie pochodzą z XI i XII w. Trudno jednak na podstawie posiadanych zapisków jednoznacznie określić od czego wywodzi się nazwa miejscowości. Podobną opinię można odnieść co do nazw wszystkich miejscowości wchodzących w skład gminy. W XVIII wieku w suplikach chłopskich znajdujemy zapiski mówiące o działalności społecznej chłopów z niektórych naszych wsi. W 1793 roku terytorium całego obszaru tureckiego, a także gmina Przykona dostaje się pod panowanie pruskie. Władze dążą do całkowitego zespolenia i przyłączenia terenów ze swoim państwem, obsadzają urząd niemiecką ludnością napływową. Język niemiecki staje się językiem urzędowym. Po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu niepodległości tworzą się nowe władze administracyjne , gmina Przykona wchodzi w skład województwa łódzkiego. Tragiczny wrzesień 1939 roku dopisał nowe krwawe karty do historii naszych okolic. Szerzyły się egzekucje i aresztowania, ginęli ludzie posądzani o przynależność do organizacji wiejskich. Wyzwolenie naszego terenu nastąpiło 18-19 stycznia 1945 r. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa konińskiego.

Zabytki

1. Kościół w Psarach pod wezw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Architekt - projektant J. Wojciechowski. Inicjator budowy obecnego kościoła ks. Z. Guranowski. Budowę rozpoczęto 1911r., a ukończono i konsekrowano w 1913r. Secesyjny z czworokątną wieżą umieszczoną w fasadzie kościoła. Kościół jest trójnawową bazyliką. Prezbiterium malowane 1914r. przez E. Niewiadomskiego. W latach 1982-1988 przeprowadzono gruntowny remont kościoła i odnowiono polichromię. Nadzór nad wszystkimi pracami sprawował ks. mgr Tadeusz Szparaga. Pierwsze wzmianki o parafii datują się na XIV w. Poprzedni kościół był drewniany fundacji J. Watty - Kosieckiego, sędziego konińskiego i dziedzica Psar. Obecny Proboszcz  to ks. Marek Musielak.

2. Dworek w Żeroniczkach - majątek Szenpego, ciekawa forma architektoniczna.

  

3. Kościół parafialny pod wezwaniem Piotra i Pawła w Boleszczynie. Wybudowany w latach 1811-1821. Całkowicie przebudowany 1899r. Murowany, bezstylowy, konsekrowany w 1909r. W czasie II wojny światowej ograbiony przez Niemców: kielich z 1618r. - fundacji Sebastiana Miazka i z XVII w. korona metalowa z obrazu z okresu baroku. Obecny proboszcz parafii to ks. mgr Franciszek Zygadliński.  

  

4. Grodzisko wczesno-średniowieczne, pierścieniowate "Smulska Górka", położona 1 km na północ od szosy Turek - Uniejów, wśród łąk. Obwód grodziska mierzony na szczycie - 250 m, zachowana wysokość 6 m.  

5. Trzymsze - gródek stożkowy średniowieczny, pomiędzy wsią a rzeką Teleszyną.

 

Najbliższe spotkanie

Teleszyna PrzykonaOsiek Wielki
Teleszyna Przykona   Osiek Wielki
2017-10-22, 15:00:00


Statystyki przedmeczowe »

Reklama

Ostatnie spotkanie

Teleszyna PrzykonaMKS Dąbie
Teleszyna Przykona 4:2 MKS Dąbie
2017-10-15, 15:00:00
     

Wyniki

Ostatnia kolejka 10
MKS Dąbie 6:0 Grom Malanów
GKS Osiek Łuczywno 1:5 Górnik Kłodawa
Nałęcz Babiak 1:5 Baszta Przedecz
Teleszyna Przykona Osiek Wielki
Wicher Dobra Sparta Barłogi
Orzeł Kawęczyn KP Zryw Dąbie

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 11
KP Zryw Dąbie - Teleszyna Przykona
Osiek Wielki - MKS Dąbie
Górnik Wierzbinek - Wicher Dobra
Baszta Przedecz - Orzeł Kawęczyn
Sparta Barłogi - Nałęcz Babiak
Grom Malanów - GKS Osiek Łuczywno

Sponsorzy

Urząd Gminy Przykona

Logowanie

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 1 gość

dzisiaj: 212, wczoraj: 182
ogółem: 787 122

statystyki szczegółowe